wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Aktualności » Idzie Bestia ze wchodu czyli jaką wybrać nagrzewnicę powietrza do ogrzewania swojej firmy.
Dodatkowe opcje przeglądania
Producenci
Kontakt
 • MARAX R. Raj Sp.Jawna
 • NIP: 678-00-58-684

 • E-mail:sklep@marax.pl
 • TelefonDział Grzewczy/Klimatyzacja+48 609 564 760
  Elektroniczne deski myjące+48 533 336 136
  Części zamienne: +48 605 316 665
 • Godziny działania sklepuPon. - Pt. 10.00 - 15.00
Reklama
 • Oczyszczacze powietrza
CENNIKI
Pobierz cennik PDFPobierz cennik HTMLPobierz cennik XLS
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Idzie Bestia ze wchodu czyli jaką wybrać nagrzewnicę powietrza do ogrzewania swojej firmy.

Data dodania: 18-02-2021

Idzie Bestia ze wchodu czyli jaką wybrać nagrzewnicę powietrza do ogrzewania swojej firmy.


alt


Po kilku latach braku śniegu i mrozu przyzwyczailiśmy się do braku zimy. Śnieg mogliśmy zobaczyć tylko w górach, a ciepłe zimy powodowały, że zapomnieliśmy o grubych kurtkach i nawet o potrzebie zmiany opon zimowych w naszym samochodzie.
Teraz, jak idzie Bestia ze wschodu i grożą nam bardzo niskie temperatury zbliżające się nawet do minus 30 stopni Celcjusza zastanawiamy się jak poradzimy sobie z dużymi opadami śniegu i jak będziemy pracować w swojej firmie. No bo jak można pracować gdy na hali magazynowej jest zaledwie +5 st/ C a w hali fabrycznej tylko około 10 st. C? A w naszym warsztacie samochodowym też do tej pory jakoś sobie radziliśmy. I tak dalej: jakoś radziliśmy sobie do tej pory przy pracach wewnątrz domu robiąc remonty, na zewnątrz budynku wykonując elewacje, czy też naprawiając jakiś samochód.
Niestety, w obecnym czasie musimy dostarczyć czasami duże ilości ciepła aby móc funkcjonować czy to odpoczywając w biurze, czy też pracując na hali. Aby zwiększyć ciepło musimy skorzystać z nagrzewnicy powietrza, inaczej: dmuchawy, która poprzez zamontowany wentylator dostarczy nam duże ilości ciepła w krótkim czasie. Poniżej przekażemy państwu informacje jakie mamy nagrzewnic, jaki ich jest podział ze względu na rodzaj spalanego paliwa, czy też ze względu na swoją konstrukcję.
MARAX Import-Export jako specjalista w zakresie urządzeń grzewczych z datą powstania w 1990 roku przekaże część swojej wiedzy abyście państwo mogli sobie usystematyzować urządzenia grzewcze ze względu na podział samych urządzeń jak i spalanego (wykorzystanego) medium grzewczego. W opisie urządzeń przekażemy informacje tylko o urządzeniach grzewczych typu PREMIUM jakie posiada nasza firma.

 

PODZIAŁ NAGRZEWNIC ZE WZGLĘDU NA WYKORZYSTANE MEDIUM GRZEWCZE:
gaz ziemny, gaz propan lub propan-butan, prąd elektryczny, na drewno, na olej opałowy lub napędowy, oraz piece i nagrzewnice multiolejowe.


GAZ ZIEMNY


ze  względu na potrzebę dostarczenia gazu ziemnego przewodem sztywnym ze wszelkimi procedurami bezpieczeństwa taki piec grzewczy musi być stacjonarny. Koszt wykonania linii gazowej spełniającej normy bezpieczeństwa jest wysoki - z reguły są to duże nagrzewnice z zamontowanymi palnikami gazowymi i nazywamy je stacjonarnymi piecami nadmuchowymi grzewczymi. Takie piece w naszej ofercie ma firma UNIA ARAJ z bardzo dobrymi jakościowo piecami TERMO (dawniej PGA) w typoszeregu od 30kW aż do 2250kW. W piecach zastosowane są głównie palniki gazowe lub olejowe firmy Riello, Elco lub Giersch.
Zobacz typoszereg piecy grzewczych ARAJ PGA TERMO z palnikiem gazowym:

https://www.marax.pl/piece-nadmuchowe-gazowe-c-1_33_214.html
alt

Typoszereg piecy grzewczych nadmuchowych firmy ARAJ seria PGA Termefekt TERMO o mocach od 30kW do 2250kW

 

Poza piecami grzewczymi ARAJ możemy zastosować kondensacyjne nagrzewnice gazowe naścienne z bezpośrednio podpiętą instalacją gazową, np. firmy SONNIGER ApenGroup seria Kondensa. Nagrzewnice kondencacyjne gazowe znajdują się na wysokości, na ścianie hali, mają kierowane żaluzje a sterowanie odbywa się poprzez pulpit sterowniczy lub tylko regulator obrotów znajdujący się na wysokości człowieka.

alt

Nagrzewnice naścienne gazowe SONNIGER ApenGroup model KondensaGAZ PROPAN  lub PROPAN-BUTAN


Gaz propan jest gazem wysokokalorycznym i jest mało zapachowy. Możemy zastosować takie same urządzenia grzewcze zaopatrzone w zewnętrzny palnik jak piece gazowe ARAJ Termefekt TERMO czy nagrzewnice przyścienne SONNIGER. Możemy również poprzez zakup butli z samym propanem zasilać grzejniki typu przenośne piecyki gazowe na butle jak piecyk gazowy z palnikiem ceramicznym, bez katalizatora XARAM Energy HT-H-003 z 3-letnią gwarancją:

https://www.marax.pl/piecyk-ogrzewacz-gazowy-promiennik-propan-butan-xaram-energy-ht-h-0003-4-2kw-z-reduktorem-i-3-letnia-gwarancja-p-3546.html
alt

Piecyk gazowy ceramiczny bez katalizatora na butlę 11kg propan-butan XARAM Energy HT-H-003
 

Wykorzystanie samego propanu w piecykach gazowych ceramicznych czyli bez katalizatora daje taki sam efekt spalania (brak niemiłego zapachu) jak piecyki gazowe katalityczne, z katalizatorem spalin, np. RAVANSON OKG-3000:

https://www.marax.pl/piecyk-gazowy-katalityczny-z-katalizatorem-spalin-na-propan-butan-ravanson-okg-3000-moc-3-0kw-bez-reduktora-p-1610.html

alt
Piecyk gazowy katalityczny, z katalizatorem na butlę 11kg propan-butan RAVANSON OKG-3000
 

Gaz propan-butan jako mieszanina gazów składa się z mało zapachowego i wysokokalorycznego propanu oraz z małokalorycznej frakcji butanu, który jest gazem śmierdzącym. Nigdy nie wiemy jaki jest stosunek propanu do butanu przez co nie możemy określić kaloryczności mieszaniny. Taka mieszanina nie jest problemem przy spalaniu gazu w kuchenkach gazowych ale w przypadku piecyków rodzi różne problemy jak np. trudne zapalanie gazu przy nowo wymienionej butli gazowej 11kg. Zachęcamy do stosowania samego propanu.
 


PRĄD ELEKTRYCZNY


Prąd elektryczny jest czystą energią i nie potrzebujemy ani komina do wyrzutu spalin, ani kłopotliwej obsługi przy zasilaniu czynnikiem ciekłym jak gaz, olej czy drewno. Sprawność takich nagrzewnic elektrycznych wynosi 100%. Niestety, nagrzewnice elektryczne potrzebują dużą moc aby uzyskać odpowiedni efekt grzewczy. Bardzo często takiej mocy nie mamy co automatycznie pozbawia nas możliwości używania takich dmuchaw elektrycznych.
Dodatkowo uzyskanie odpowiedniego ciepła - ciepła o wysokiej temperaturze wylotowej powoduje, że muszą być zastosowane drogie grzałki rurowe podobne w konstrukcji zewnętrznej do starych grzejników faviera. Takie grzałki znacznie podrażają koszt nagrzewnicy elektrycznej i są rzadko spotykane na naszym rynku. Dodatkowo musimy zastosować wentylator o bardzo dużym przepływie powietrza, który będzie schładzam grzałki oraz cały korpus aby nie doszło do spalenia automatyki nagrzewnicy.
Przykładem takiej nagrzewnicy wysokotemperaturowej są grzejniki elektrycznej XARAM Energy seria XDND o mocy 3kW lub 18kW. Zastosowany bardzo mocny wentylator oraz duża ilość zabudowanych grzałek wysokotemperaturowych powoduje błyskawiczne nagrzanie pomieszczenia a uzyskana temperatura na wylocie wynosi nawet 200 stopni Celcjusza:

https://www.marax.pl/nagrzewnica-elektryczna-wysokotemperaturowa-bryzgoszczelna-stojaca-wiszaca-z-pilotem-i-z-timerem-xaram-energy-xdnd-18-moc-18kw-p-3466.html

alt


Nagrzewnica elektryczna wysokotemperaturowa z pilotem, z timerem XARAM Energy seria XDND
 

Nagrzewnica posiada bezprzewodowy pilot oraz sterowany wyłącznik z cyfrowym wyświetlaczem, który aż przez 5 minut schładza nagrzewnicę do wyłączenia się wentylatora.
Z powyższych względów ekonomicznych nagrzewnice elektryczne są zbudowane ze zwykłych  grzałek rurkowych oraz z wentylatora o małym lub średnim nadmuchu. Efekt  grzewczy jest dość słaby przy małych mocach.
Nagrzewnice elektryczne mogą być przenośne jak seria nagrzewnic elektrycznych XARAM Energy seria XE o mocach od 2kW do 22kW

altalt  alt
Nagrzewnice elektryczne XARAM Energy o mocy od 2kW do 22kW, seria XE


nagrzewnice elektryczne naścienne jak nagrzewnice XARAM Energy seria SH o mocach: 6/9/12/15kW

alt
Nagrzewnice elektryczne wiszące, naścienne XARAM Energy o mocy od 6kW do 15kW, seria SH
 

dmuchawy grzewcze elektryczne ze sterowaniem cyfrowym i z timerem XARAM Energy seria NXG o mocach 6/9/15/20kW
 

Nagrzewnice elektryczne wiszące, naścienne XARAM Energy o mocy od 6kW do 15kW, seria SHalt

Nagrzewnice elektryczne z elektronicznym sterowaniem XARAM Energy o mocy od 6kW do 18kW, seria NXG

 

oraz z możliwością podpięcia rękawa wentylacyjnego jak np. nagrzewnica elektryczna ALFA-Term o mocy 18kW

https://www.marax.pl/nagrzewnica-elektryczna-alfa-therm-eht-18-moc-918kw-opcjarama-termostat-regulator-zewnetrzny-termostat-kanal-elastyczny-jak-master-b18-epr-p-3281.html

alt

Nagrzewnice elektryczne z podpiętym kanałem elastycznym ALFA-TERM o mocy 18kW, seria EHT


lub 30kW:

https://www.marax.pl/nagrzewnica-powietrza-elektryczna-alfa-therm-eht-30-moc-3015kw-opcjarama-termostat-regulator-zewnetrzny-termostat-kanal-elastyczny-p-3282.html
 


alt

Nagrzewnice elektryczne z podpiętym kanałem elastycznym ALFA-TERM o mocy  30kW, seria EHT
 

Podobne nagrzewnice elektryczne z możliwością podpięcia rękawa i przetłoczenia powietrza ma firma Master z modelami B18EPR oraz Master B30.

Ciekawymi nagrzewniczkami elektrycznymi małych mocy na prąd elektryczny 230V ostatnich lat jest system grzałek PTC, który pozwala nam na uzyskanie dużej temperatury przy małej mocy urządzenia grzewczego. Taką nagrzewnicą elektryczną jest dmuchawa Ravanson PTC-2000, która jest bardzo tania, ale przy tym ma duży efekt cieplny:

https://www.marax.pl/energooszczedna-nagrzewnica-dmuchawa-powietrza-elektryczna-ravanson-ptc-2000-moc-2kw-p-3334.html
 

DREWNO


Dmuchawy - piece grzewcze na drewno, na drzewo do średnich i dużych powierzchni z wykorzystaniem drewna opałowego. W nagrzewnicach na drewno spalamy każde drewno odpadowe np. z palet, czy tez opałowe każdego rodzaju. Drewno spalane jest w komorze stalowej wypełnionej szamotem, a duże ilości ciepła są wyrzucane za pomocą wbudowanego wentylatora. Proponujemy świetne urządzenia polskiej firmy ALFAKO seria Alfa-Term modele SHT SHT-30  o mocy 30kW:

https://www.marax.pl/piec-nagrzewnica-alfa-therm-na-drzewo-drewno-na-paliwo-stale-sht-30-o-mocy-34-kw-p-3202.html

oraz SHT-50 o mocy 50kW:

https://www.marax.pl/piec-nagrzewnica-dmuchawa-na-drzewo-na-paliwo-stale-na-drewno-alfa-term-sht-50-moc-51-kw-p-3201.html

alt

Nagrzewnice na drewno ALFA-TERM o mocy 30 i 50kW, seria SHT
 

Podobne nagrzewnice dobrej jakości były  nagrzewnice - piece grzewcze na drzewo Master z modelem CT-50.

OLEJ OPAŁOWY LUB OLEJ NAPĘDOWY


Najbardziej funkcjonalne w ogrzewaniu dużych powierzchni są nagrzewnice olejowe lub inaczej dmuchawy olejowe.
Nagrzewnice olejowe są albo urządzeniami mobilnymi często zaopatrzone w uchwyt transportowy (są to głównie małe nagrzewnice do ok. 20kW), lub zaopatrzone w kółka jezdne.

 

alt
Mobilne nagrzewnice powietrza olejowe bez odprowadzenie spalin (z otwartą komorą spalania) FIRMAN seria F
 

W zależności od klasy urządzenia nagrzewnice posiadają małe koła z tworzywa sztucznego lub droższe urządzenia mają koła pompowane lub gumowane o duże średnicy co powoduje łatwy transport ciężkiej nagrzewnicy wypełnionej olejem, np. na budowie.

alt

Mobilne nagrzewnice powietrza olejowe bez odprowadzenie spalin (z otwartą komorą spalania) XARAM Energy seria TK
 


Z kolei bardzo dużej mocy nagrzewnice olejowe nazywamy piecami grzewczymi stacjonarnymi.

Dodatkowy podział nagrzewnic jest ze względu na konstrukcję czyli nagrzewnice olejowe z otwartą komorą spalania - bez odprowadzenia spalin (jest to tak naprawdę ogrzewanie ciepłymi  spalinami), lub nagrzewnice olejowe z zamkniętą komorą spalania, z odprowadzeniem spalin do komina, gdzie ogrzewamy ciepłym czystym powietrzem, a produkty spalania są wyrzucane przez komin na zewnątrz. Nagrzewnice z zamkniętą komorą spalania użytkujemy w pomieszczeniach, gdzie są ludzie lub zwierzęta.
W naszej ofercie zobaczymy piece grzewcze mobilno-stacjonarne XARAM Energy - Ekopiec seria P z palnikiem Elco, Riello lub z palnikiem Giersch;  typoszereg piecy olejowych XARAM Energy P-30kW, P-40kW, P-89kW, P-90kW:

https://www.marax.pl/nagrzewnice-olejowe-z-zamknieta-komora-spalania-z-kominem-c-1_26_29_294.html


Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Aktualności

Producenci

 • ALFA-THERM
 • Elterm
 • FINE KOREA
 • Firman
 • KERONA
 • NanoHeat
 • Ravanson
 • Tiger King
 • Ulrich
 • XARAM Energy
 • Xime

Metody płatności

alt
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
CZATER <1-to_wyciac_aby_dzialo_script>window.$czater = {tok: "c3b85c798adf7a207c8a841523a4cb1aeeae8c07", domain: "https://www.czater.pl/", login: undefined, email: undefined};