wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Aktualności » Kotły C.O. węglowe
Dodatkowe opcje przeglądania
Producenci
Kontakt
 • MARAX R. Raj Sp.Jawna
 • NIP: 678-00-58-684

 • E-mail:sklep@marax.pl
 • TelefonDział Grzewczy/Klimatyzacja+48 609 564 760
  Elektroniczne deski myjące+48 533 336 136
  Części zamienne: +48 605 316 665
 • Godziny działania sklepuPon. - Pt. 10.00 - 15.00
Reklama
 • Klimatyzaotry przenośne
CENNIKI
Pobierz cennik PDFPobierz cennik HTMLPobierz cennik XLS
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Kotły C.O. węglowe

Data dodania: 22-12-2009

kotły centralnego ogrzewanie krakówKotły C.O. węglowe są przeznaczone do ogrzewania domków jednorodzinnych, małych pawilonów handlowych i usługowych. Są to kotły stalowe lub żeliwne, przeznaczone do montażu w instalacjach centralnego ogrzewania systemu otwartego i zamkniętego. W zależności od modelu jest w nich możliwe spalanie opału typu: węgiel, drewno, miał, itp. W porównaniu do kotłów olejowych lub gazowych koszt ogrzewania budynku za pośrednictwem kotłów węglowych jest dużo mniejszy. W naszym kraju kotły na paliwa stałe są ciągle najtańszymi w użytkowaniu urządzeniami grzewczymi. Nowoczesne kotły są coraz bardziej przyjazne dla użytkowników i dla środowiska.

Podział kotłów
Kotły węglowe centralnego ogrzewania dzielą się ze względu na proces spalania:

- z dolnym spalaniem: charakteryzują się tym, że opał podczas palenia nie rozpala się cały jednocześnie, tylko sukcesywnie spala się w dolnej części kotła. Kocioł posiada małą bezwładność cieplną, temperatura na kotle może być utrzymana dokładniej niż w kotłach z górnym spalaniem. Kotły z dolnym spalaniem osiągają wyższą sprawność cieplną w porównaniu do kotłów z górnym spalaniem, lecz wymagają częstszego czyszczenia i utrzymywania temperatury wody powyżej 60°C.

- z górnym spalaniem: charakteryzują się tym, że w trakcie palenia po pewnym czasie paliwo załadowane do kotła rozpali się w całej swej objętości. Posiadają większą bezwładność i mniejszą sprawność cieplną w porównaniu do kotłów z dolnym spalaniem, ale nie wymagają tak częstego czyszczenia.

Piece co KrakówKotły z górnym i z dolnym spalaniem - jaki wybrać?
altW kotle ze spalaniem górnym całe paliwo wypełniające komorę spalania przechodzi w żar. Spalanie jest więc stosunkowo szybkie. Łatwo też osiągana jest duża moc cieplna. Gazy spalinowe, przepływając przez warstwę paliwa, porywają gazy niespalone, cząstki popiołu oraz inne zanieczyszczenia. Temperatura spalin opuszczających kocioł jest wysoka, a grubość warstwy żaru i moc cieplna zmieniają się szybko podczas pracy po załadowaniu kotła paliwem. To wszystko obniża średnie wykorzystanie paliwa (sprawność kotła wynosi jest znacznie niższa). W kotłach z dolnym spalaniem automatycznie utrzymywana jest stała wysokość warstwy żaru i stała moc cieplna. Charakteryzuje je niższa emisja zanieczyszczeń, lepsze dopalenie paliwa oraz mniejsza temperatura spalin opuszczających kocioł. Sprawność cieplna tych kotłów jest dużo wyższa. Załadunek węgla wystarcza na dłużej przy zachowaniu stałej mocy cieplnej kotła. Dodatkowe zalety to możliwość regulacji mocy cieplnej kotła, rzadsze palenie i mniejsze zanieczyszczenie środowiska.


Drugi podział jest ze względu na rodzaj stosowanego paliwa:

- kotły węglowe (węgiel kamienny) - są to kotły przeznaczone do spalania węgla kamiennego, można w nich stosować paliwa zastępcze drewno, odpady z drewna, lub 30% miału w stosunku do załadowanego węgla.

- kotły miałowe: są to kotły przeznaczone do spalania miału węglowego. Różnią się tym od zwykłych kotłów, że paliwo nie zajmuje się całe jednocześnie tylko spala od góry do dołu. Można na nich bardzo precyzyjnie utrzymywać nastawioną temperaturę. Charakteryzują się wysoką sprawnością cieplną i długą stałopalnością, a w trakcie palenia nie widać dymu lecącego z komina.

- kotły na ekogroszek: kocioł retortowy z podajnikiem do opalanie ekogroszkiem. Charakteryzuje się dużą sprawnością cieplną ponad 88% i dokładnym utrzymaniem na żądanym poziomie nastawionej temperatury. Duża pojemność zasobnika zapewnia długą stałopalność kotła, co przyczynia się do rzadkiego załadunku paliwa i ograniczenia obsługi do minimum.
kotły na drewno.


piece ogrzewanie Kraków Małoplska Marax HurtowniaTrwałość i niezawodność
Aby zapewnić trwałość i niezawodność kotła podczas eksploatacji należy go regularnie czyścić. Czyszczenie należy przeprowadzić raz na tydzień. Kocioł zanieczyszczony posiada mniejszą sprawność cieplną, ponieważ sadza osadzona na ściankach kotła powoduję ich izolację i naraża na działanie agresywnych związków niszczących wstalowy wymiennik. Aby zapobiec korozji kotła należy wyczyść go także po sezonie grzewczym i zakonserwować.

Na trwałość kotła wpływ ma również temperatura jego pracy. Zalecane jest, aby kocioł pracował zawsze powyżej 60°C, szczególnie dotyczy to kotłów opalanych drewnem. Jeżeli nie jest konieczne utrzymywanie na instalacji tak wysokiej temperatury (dobrze zaizolowany budynek), zaleca się zamontowanie na kotle zaworu czterodrogowego (lub trójdrogowego). W przypadku gdy jest on zainstalowany, kocioł może pracować na wyższej temperaturze, np. 60°C, a na instalację można puścić niższą temperaturę np. 40°C. Montaż zaworu czterodrogowego przyczynia się do mniejszego osadzania się sadzy w kotle, równocześnie nie obniżając jego sprawności.

Koszt ogrzania budnynku 130 m² przy pracy kotła z ciągła mocą 8 kW w okresie 5 miesięcy:

Rodzaj kotła

 Przyjęta sprawność rzeczywista

 Rodzaj opału

Cena opału

 Jednostka

 Wartość opałowa MJ/kg l**

Cena 1kWh

 Cena 1 kWh

po uwzględnieniu sprawności

 Cena opału

Węglowy

80

 węgiel

730

zł/Mg

25

 0,11

0,13

 3416,4 zł

Multi

 76

 drewno

 150

 zł/mp

 15

 0,05

0,07

 1852,7 zł

Miałowy

 82

 miał

 460

 zł/Mg

 25

 0,07

 0,08

2100,29 zł

Piec gazowy

90

 gaz ziemny

 1,76

 zł/m³

34

 0,18

0,2

 5316,29 zł

Piec olejowy

95

 olej opałowy

 2,68

 zł/dm³

 42

 0,23

 0,24

 6198,37 zł

Piec elektryczny

 98

 energia elekt\ryczna

 0,49

 zł/kWh

 -

 0,49

 0,5

13000 zł

* drzewo brzoza sucha sezonowana
** dla gazu wartość opałowa kJ/m³

 

Piecokuchania Sławex KrakówPiecokuchnia węglowa
Sławex KWK-13/51

cena: 1.399.00 zł

  

Kocioł c.o. Lazar KRUK Moc 18kW, węgiel kamienny KrakówKocioł c.o. węglowy
Lazar Kruk 18kW

cena: 2.837.00 zł

 

Kocioł c.o. Zębiec KWK21 Moc 21kW, węglowy, paliwo zastępcze KrakówKocioł c.o. węglowy
Zębiec KWK21

cena: 2.696.20 zł


Zobacz inne nasze: Piece i kotły węglowe


Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Aktualności

Producenci

 • ALFA-THERM
 • Elterm
 • FINE KOREA
 • Firman
 • KERONA
 • NanoHeat
 • Ravanson
 • Tiger King
 • Ulrich
 • XARAM Energy
 • Xime

Metody płatności

alt
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu