wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Aktualności » Osuszanie powietrza w domu
Dodatkowe opcje przeglądania
Producenci
Kontakt
 • MARAX R. Raj Sp.Jawna
 • NIP: 678-00-58-684

 • E-mail:sklep@marax.pl
 • TelefonDział Grzewczy/Klimatyzacja+48 609 564 760
  Elektroniczne deski myjące+48 533 336 136
  Części zamienne: +48 605 316 665
 • Godziny działania sklepuPon. - Pt. 10.00 - 15.00
Reklama
 • Reklama
CENNIKI
Pobierz cennik PDFPobierz cennik HTMLPobierz cennik XLS
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Osuszanie powietrza w domu

Data dodania: 13-01-2010

Osuszanie powietrza w domu


osuszanie powietrza w domowych warunkachOsuszanie powietrza w obiektach komfortu cieplnego: Problem zapewnienia odpowiedniej wilgotności względnej powietrza wewnętrznego nie dotyczy wyłącznie obiektów przemysłowych, gdzie jej poziom wymuszony jest reżimem technologicznym. Wilgotność względna to również jeden z podstawowych czynników komfortu w pomieszczeniach przeznaczonych do przebywania ludzi. Właściwy jej poziom decyduje nie tylko o dobrym samopoczuciu i zdrowiu ludzi korzystających z pomieszczeń wentylowanych, ale również wpływa na trwałość materiałów wyposażenia wnętrz i przedmiotów użytkowych, estetykę pomieszczenia, niezawodność działania urządzeń elektronicznych itd.

optymalna wilgotność powietrza w domu Osuszanie KrakówJaka wilgotność? Dla zapewnienia warunków komfortu przyjmuje się graniczne wartości wilgotności względnej w przedziale 30÷65%. Ten zakres jest jednak zbyt szeroki zarówno w odniesieniu do górnej, jak i dolnej wartości. Badania naukowe przeprowadzone m.in. w duńskim instytucie Fangera  wykazały, że niska wilgotność przekłada się na poprawę oceny warunków panujących w pomieszczeniu przez użytkowników. Jednak dla wilgotności powietrza poniżej 30% zdecydowanie wzrasta ryzyko infekcji dróg oddechowych, reakcji astmatycznych i alergicznych. Pojawiają się również problemy z dobrym samopoczuciem wywołane przez większą ilość ładunków elektrostatycznych. Wraz ze wzrostem poziomu wilgotności względnej powyżej 50% podnosi się natomiast ryzyko zachorowań na przeziębienia i grypę, a użytkownicy takich pomieszczeń mają uczucie duszności. W warunkach wysokiej wilgotności dobrze rozwijają się bakterie i grzyby pleśniowe, których toksyny są bardzo niebezpieczne dla ludzkiego organizmu. Powietrze wewnątrz budynku charakteryzujące się dużą wilgotnością może doprowadzić do uszkodzenia i odbarwień konstrukcji oraz wyposażenia domu, gdy zaś wilgotne powietrze wejdzie w kontakt z zimnymi powierzchniami np. okien czy ścian, wykraplać się będzie para wodna. Obecnie istnieje tendencja do przesuwania optymalnego zakresu wilgotności 50÷65% w kierunku wartości 40÷50% i w świetle powyższych argumentów, ten zakres wydaje się być optymalny.

osuszanie dom łazienka pranie schnięcie osuszacze KrakówOsuszanie powietrza: Sposób osuszania powietrza za pośrednictwem instalacji wentylacji i ogrzewania, polegający na wymianie i podgrzaniu powietrza w pomieszczeniu ma znacznie ograniczoną skuteczność w zależności od pory roku. W zależności od wilgotności powietrza zewnętrznego proces osuszania może przebiegać wolniej lub szybciej, ale możliwe są również przypadki, gdy nie będziemy w stanie osuszyć powietrza w stopniu wystarczającym lub wcale. Zjawisko takie będzie miało miejsce, kiedy zawartość wilgoci w powietrzu wprowadzanym do pomieszczenia będzie równa zawartości wilgoci w powietrzu wewnętrznym. Omawiany sposób osuszania powietrza jest również bardzo mało ekonomiczny, ponieważ cała energia dostarczana celem ogrzania powietrza jest tracona wskutek pracy w obiegu ze 100% zawartością świeżego powietrza. Zdecydowanie bardziej efektywnym rozwiązaniem w walce z nadmiarem wilgoci jest stosowanie kondensacyjnych lub sorpcyjnych osuszaczy powietrza.

Osuszacze kondensacyjne, wykorzystujące zjawisko skraplania wody podczas chłodzenia powietrza do temperatury poniżej punktu rosy mają skuteczność uzależnioną jedynie od warunków wewnątrz pomieszczenia. Konstrukcja urządzenia nie pozawala na jego działanie w całym przedziale temperatury. Przykładowo można go stosować, kiedy chcemy uzyskać parametry powietrza, dla którego punkt rosy leży poniżej 5°C. Ograniczenia takiego nie mają osuszacze adsorpcyjne, w których wykorzystuje się zjawisko adsorbowania wilgoci na rotorze powleczonym silnie higroskopijnym krzemem metalicznym. Podobnie jak w osuszaczach kondensacyjnych skuteczność urządzeń tego typu uzależniona jest jedynie od parametrów wewnętrznych pomieszczenia, jednak ich wydajność jest znacznie większa. Największy zakres wydajności urządzeń kondensacyjnych pokrywa się z najmniejszym urządzeń adsorpcyjnych.

 
 

Osuszacz powietrza MASTER DH 711 KrakówOsuszacz powietrza
MASTER DH 711

cena: 644.00 zł

  

osuszacz powietrza Master DH716 KrakówOsuszacz powietrza
MASTER DH 716

cena: 740.00 zł

 

Master DH 720 KrakówOsuszacz powietrza
MASTER DH 720

cena: 940,00 zł


Alternatywne rozwiązanie osuszania dla domów mieszkalnych – wentylacja higrosterowana: Jeżeli jako wyznacznik stanu zanieczyszczenia powietrza wewnętrznego przyjmie się poziom wilgotności, wówczas można zastosować w budynku system automatycznego sterowania wentylacją za pośrednictwem materiałów, które reagują na zmiany wilgotności względnej powietrza (materiałem takim jest poliamid, który powiększa swoją objętość wraz ze wzrostem wilgotności, a kurczy się kiedy wilgotność spada). Powyższe założenie stało się w latach 80. ubiegłego wieku, punktem wyjścia do stworzenia systemów wentylacji higrosterowanej, jako rozwiązania problemu niedostatecznej wentylacji budynków mieszkalnych.

osuszacze kraków tanie domoweIstota działania całego systemu jest niezwykle prosta. Jako element sterujący wykorzystuje się taśmę poliamidową połączoną z dźwignią korygującą stopień otwarcia przepustnicy na przewodzie wentylacyjnym. Wraz ze wzrostem wilgotności, spowodowanym np. większą aktywnością użytkowników pomieszczenia, higrosterowane nawiewniki i kratki wyciągowe zwiększają stopień otwarcia, co powoduje zwiększenie intensywności przepływu świeżego powietrza i usunięcie nadmiaru pary wodnej. Omawiane rozwiązanie ma szereg praktycznych zalet. Nawiewniki, normalnie przymknięte do minimalnego poziomu, otwierają się tylko podczas aktywności użytkowników danego pomieszczenia, a więc trzeba ogrzać tylko tę ilość powietrza, która jest akurat potrzebna (jest to rozwiąanie tańsze od rekuperacji ciepła). Urządzenia higrosterowane działają samoczynnie, bez elektrycznych elementów napędowych, przez co są ciche i znacznie bardziej niezawodne.
Zobacz osuszacze powietrza:
https://www.marax.pl/osuszacze-powietrza-c-124_153.html

Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Aktualności

Producenci

 • ALFA-THERM
 • Elterm
 • FINE KOREA
 • Firman
 • KERONA
 • NanoHeat
 • Ravanson
 • Tiger King
 • Ulrich
 • XARAM Energy
 • Xime

Metody płatności

alt
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu